Seznam výrobců
Google Translate

Satelitní digitální vysílání

Chcete přijímat televizní programy ze satelitu, například české a slovenské programy? Rozhodujete se zda zakoupit někde v prodejně satelitní komplet nebo vše objednat u odborného servisu který Vám zařízení dodá včetně montáže? Zde je pár rad a postřehů z praxe:
Investice do příjmu programů ze satelitu není ani při dnešních cenách elektroniky zanedbatelná, je tedy na zvážení zda se vyplatí ušetřit v několikatisícové investici pár stokorun nákupem levného satelitního kompletu v supermarketu a nebo objednat celé zařízení u odborné firmy včetně montáže. Podívejme se na obě varianty řešení.
Nákup satelitního kompletu v prodejně:

 • Pro nákup satelitního kompletu hovoří většinou jeho nízká cena. Je třeba si ale uvědomit že sat. komplet pro příjem českých a slovenských programů vždy obsahuje také dekódovací kartu jejíž běžná je 1999Kč, když cenu karty odečteme od ceny kompletu, tak nám vyjde přibližně cena za kterou jsou v kompletu dodány ostatní komponenty jako je parabola, LNB konvertory, přijímač atd. a této ceně odpovídá samozřejmě také jejich kvalita. Všeobecně pro satelitní komplety platí, že obsahují většinou levnější komponenty jejichž kvalita bývá problematická. Vyvarovat se nákupu kompletů v cenách.cca 4000Kč a nižších je zcela na místě, takový "výhodný" nákup nám téměř s jistotou může přinést mnoho starostí a zbytečných výdajů.
 • Před zakoupením nejdříve zvažme naše požadavky na zařízení, zejména pokud jde o propojení TV s dalšími přístroji jako videomagnetofon či DVD apod .. Nemá-li náš televizor dostatek AV vstupů, je třeba, aby byl sat. přijímač vybaven alespoň dvěma zásuvkami scart, obdobně v případě kdy budeme chtít ze sat.přijímače nahrávat. V případě, že budeme chtít přijímač propojit ještě s druhým TV v jiné místnosti, kde bychom alespoň mohli sledovat program, který si na přijímači zvolíme, je třeba aby byl přijímač vybavený UHF modulátorem pro možnost propojení dalšího televizoru do jeho anténního vstupu koax. kabelem. Obdobně pokud chceme použít starší televizor, který ani AV scart vstup nemá.
 • Z tohoto pohledu je třeba vědět, že levné satelitní komplety obsahují levnější a tedy jednodušší sat.přijímače, které často našim skutečným technickým požadavkům neodpovídají (mají pouze 1 scart nebo neobsahují modulátor apod.).
 • Satelitní komplet neobsahuje držák paraboly a často ani zdánlivé maličkosti jako je kabel scart, koax.kabel, konektory atd. Tyto komponenty musíme dokoupit zvlášť nebo nám je dodá montážní firma.
 • Zakoupíme-li v supermarketu satelitní komplet, je zpravidla nutno objednat také odbornou firmu která provede montáž. Znamená to sice další finanční výdaj ale se zprovozněním satelitního kompletu svépomocí raději moc nepočítejme, snaha ušetřit se nám zde může snadno prodražit. Nastavení paraboly bez měřící techniky není u digitálního příjmu tak jednoduché a pokud máme komplet pro příjem dvou družic, pak pokusy o zprovoznění bez potřebných znalostí vedou často ke zbytečnému poškození některého z komponentů.
 • Při poruše zařízení se kterou si nevíme rady voláme odbornou firmu, která zjistí závadu. Návštěvu technika ovšem musíme zaplatit, technik pouze zjistí příčinu závady a my sami si pak musíme odnést vadný díl k reklamaci do prodejny,  ve které jsme sat. komplet zakoupili.
 • Firma která nám provedla jeho montáž zodpovídá pouze za svou práci a nemůže nést náklady spojené s vadou výrobku který nedodala. Nepočítejme proto s tím, že když nám odborná firma zapojí satelitní komplet který jsme si sami koupili někde v prodejně, že v případě poruchy nám přijede zjistit závadu zdarma. To je omyl, firma svou práci odvedla dobře a není její vinou, že nám vznikla závada na zařízení, které jsme si dodali sami, jeho reklamaci musíme uplatnit u prodejce, kde jsme jej zakoupili.
 • Objednali jsme si u odborné firmy kompletní dodávku celého zařízení včetně montáže:
 • V tomto případě nám odborná firma dodá celé zařízení a provede jeho montáž.
 • Dostaneme kvalitní zařízení a navíc přímo "na míru", tedy takové které bude přesně odpovídat našim požadavkům jako je možnost propojení s dalšími přístroji a podobně. Záruka na zařízení je vždy 24 měsíců a to včetně práce. Je v zájmu každé firmy aby zařízení které dodala pracovalo spolehlivě a zákazník byl spokojen, máme proto záruku že nám bude dodáno kvalitní zařízení sestavené z komponentů které se v praxi osvědčily svou dlouhodobou spolehlivostí.
 • Při poruše zařízení nemáme žádné dodatečné výdaje a starosti. Stačí jeden telefonát a odborná firma přijede a zcela bezplatně poruchu odstraní, protože záruka se vztahuje na dodané zařízení včetně práce.


Rekapitulace výhod (+) a nevýhod (-) jednotlivých variant:
Nákup satelitního kompletu:

 • + nížší pořizovací cena
 • - pořizovací cena není konečná a další výdaje nás mohou někdy překvapit
 • - k ceně kompletu musíme připočítat cenu za další potřebný materiál
 • - k ceně kompletu musíme připočítat cenu za odbornou montáž
 • - porucha zařízení znamená další výdaje a reklamace je zdlouhavá
 • - často nízká kvalita některých komponentů a tedy větší poruchovost
   

Kompletní dodávka zařízení odbornou firmou včetně montáže:

 • + nemusíme do prodejny, firma nám dodá celé zařízení až domu a uvede jej do provozu
 • + bude nám dodáno zařízení "na míru", tedy přesně takové, které bude splňovat naše požadavky, ať už jde o možnost propojení s dalšími přístroji a podobně.
 • + žádné další nepředpokládané výdaje, víme přesně konečnou cenu kterou zaplatíme.
 • + jednoduchá a rychlá reklamace, firma nám odstraní závadu zdarma u nás doma.
 • + kvalita dodaného zařízení a předpoklad dlouhodobě spolehlivého provozu
 •  - vyšší pořizovací cena

Vyšší pořizovací cena kompletní dodávky oproti nákupu sat. kompletu je pouze relativní. V ceně zařízení je již zahrnuta i jeho montáž a jedná se tedy o cenu konečnou bez dalších výdajů a v praxi nás kompletní dodávka zařízení vyjde často levněji než nákup problematického satelitní kompletu za "výhodnou" cenu.
Praktický příklad a porovnání cen obou variant řešení při pořízení satelitního příjmu
Pokud se rozhodneme pro koupi satelitního kompletu, měli bychom jeho instalaci ponechat plně na odborné firmě. V praxi se technici velmi často setkávají s tím, že zákazník si sám sestavil komplet a odbornou firmu zavolal teprve po neúspěšné snaze uvést jej do provozu. V těchto případech bývá například velmi často špatně sestavená parabola nebo upevnění LNB konvertorů, neodborně zapojené konektory, chybně přepsané frekvence v menu přijímače a pod. Nespoléhejme ani na to, že si komplet uvedeme do provozu pomocí návodů na internetu jelikož bez potřebné praxe a měřící techniky je pravděpodobnost neúspěchu téměř 100%. Existují jisté zásady které je nutno dodržet a přivolaný technik má pak v těchto případech mnohem více práce než když ponecháme na něm aby si komplet sestavil sám. Navíc dosti často se pak zjistí vadný některý díl k jehož poškození mohlo dojít právě neodbornou manipulací.

Akční nabídka
TS parabola offset 85 Fe Economy line
SKU: 6204
Brand: -EU-
590,00 Kč
TS parabola offset 80 Fe Economy line
SKU: 6488
Brand: -EU-
590,00 Kč
Copyright(c)2012-2013 rastrservis.cz system Opencart
CZIN.eu